Idealne dieta na zdrowe zęby

dieta na zdrowe zęby

Każdy chciałby mieć piękne i zdrowe zęby. Jednak, aby tego dokonać, trzeba regularnie o nie dbać i poddawać się zabiegom, jak higienizacja zębów. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że odpowiednia dieta na zdrowe zęby także może na nie pozytywnie wpłynąć.

Dieta na zdrowe zęby – co trzeba wiedzieć?

Ważne jest to, by utrzymać zęby w jak najlepszej kondycji. Żeby tego dokonać, należy świadomie podejść do dbania o nie. W tym przyda się także dieta na zdrowe zęby. Musimy bowiem wiedzieć, że nie tylko cukier sam w sobie może wpłynąć na pogorszenie się stanu naszych zębów.

Konieczne jest zadbanie o urozmaicony, dobrze zbilansowany jadłospis, w którym nie będzie brakowało żadnych istotnych makro i mikroelementów. Poza tym konieczny jest wapń oraz fosfor, które dobrze wpłyną na kondycję naszych zębów.

Poza odpowiednim jedzeniem może być konieczne poddawanie się różnym zabiegom, które mają na celu poprawę zdrowia naszej jamy ustnej. Przykładem jest higienizacja zębów?

Czym jest higienizacja zębów?

Pod pojęciem higienizacja zębów kryje się kilka zabiegów, które należą do profilaktyki stomatologicznej. Są to:

  • Piaskowanie – to przede wszystkim usuwanie osadu kamienia nazębnego. Do tego wykorzystuje się specjalną piaskarkę, które wysypuje strumień piasku dentystycznego na zęby.
  • Scaling – polega na usuwaniu kamienia nazębnego oraz płytki bakteryjnej. Zabieg wykonuje się przy użyciu skalera, który wykonuje powyższy czynności, a jednocześnie nie niszczy szkliwa.
  • Fluoryzacja i lakierowanie – pozwalają na zabezpieczenie zębów przed pojawianiem się próchnicy. Fluor pomaga wzmocnić i uodpornić zęby, a lakier zapobiega zaleganiu bakterii oraz nadwrażliwości zębów.

Widzimy zatem, że nie tylko dieta na zdrowe zęby może nam pomoc zachować je w doskonałej kondycji. Co jednak warto jeść, a czego lepiej unikać?

Jak powinna wyglądać dieta na zdrowe zęby?

Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią porcje witamin każdego dnia. Mają one bowiem najlepszy wpływ na stan naszej jamy ustnej. Dlatego konieczne jest wybieranie produktów jak najmniej przetworzonych. Konieczne są przede wszystkim:

  • Witamina A – zapobiega nadmiernemu namnażaniu się bakterii w jamie ustnej. Pomaga też zapobiegać pojawianiu się próchnicy.
  • Witamina D – pomaga przyswajać wapń i fosfor, czyli główne budulce zębów. To ona decyduje o twardości zębów.
  • Witamina C – przede wszystkim odpowiada za prawidłowe odżywienie i ukrwienie dziąseł. Zmniejsza możliwość krwawienia i odsłaniania szyjek zębowych.
  • Witamina E – wspomaga proces odbudowy tkanek, co jest szczególnie ważne podczas gojenia się tan.
Przeczytaj:  Przepis na makaron ze szpinakiem i kurczakiem

Warto zatem każdego dnia spożywać wiele owoców i warzyw na surowo lub pod postacią soku. Jednak warto zaraz po ich zjedzeniu przepłukać jamę ustną wodą i dopiero po pół godzinie przemyć zęby.

W diecie nie można zapomnieć o rybach, które są źródłem energii, wielonasyconych kwasów tłuszczowych i białka. Nabiał za to pomaga zachować twarde i zdrowe zęby, a także uodparnia je na szkodliwość czynników zewnętrznych. Taka dieta na zdrowe zęby powinna być odpowiednia.

Dieta na zdrowe zęby – czego warto unikać?

Skoro higienizacja zębów już za nami, to warto pochylić się jeszcze nad tematem tego, jak lepiej zadbać o swoje zęby. Czego powinniśmy unikać, jeśli chcemy zadbać w pełni o zdrowie naszych zębów i całej jamy ustnej?

Pierwsze, co nasuwa się na myśl, to cukry proste. I nie bez powodu. To właśnie one w dużej mierze wpływają na rozwój próchnicy i to przez nie dochodzi do demineralizacji szkliwa. Są szkodliwe, dlatego dieta na zdrowe zęby je całkowicie wyklucza.

Poza tym warto unikać pokarmów, które oblepiają zęby, np. czekolada, cukierki i suszone owoce. Mogą zawierać kwasy, które będą źle wpływały na szkliwo naszych zębów. Ponadto warto wyeliminować pewne grupy pokarmów np. mocne napoje (kawa i herbata), czerwone wino, słodzone napoje, owoce jagodowe, curry i sos sojowy.

Osoby, które regularnie palą, także mogą zauważyć u siebie przebarwienia oraz pogorszenie się stanu zębów. Także wyrobów tytoniowych warto unikać, gdy zależy nam na zdrowiu.

Podobne:
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane